Masaż dźwiękiem mis Tybetańskich.
Dotyk i dźwięk wykorzystywano od dawna w różnych terapiach tzw. Naturalnych. Np. w Tybecie od kilku tysięcy lat w celach leczniczych stosuje się dźwięk specjalnych mis i gongów. Metoda ta została sprowadzona do Europy przez Petera Hessa, który opracował i dostosował do potrzeb ludzi Zachodu terapię dźwiękiem.
Masaż dźwiękiem mis i gongów opiera się na działaniu fali akustycznej, która wpływa na narząd słuchu, ale także pobudza do drgań tkanki całego organizmu.
Podczas masażu misy układane są na ciele i delikatnie pobudzane do drgań co umożliwia bezpośredni odbiór wibracji. Ten rodzaj masażu doskonale sprawdza się w rehabilitacji narządu ruchu, gdyż oddziałuje zarówno na ciało jak i psychikę, wprowadza w stan głębokiego relaksu powodując aktywność układu przywspółczulnego co przyśpiesza regenerację organizmu. Drgania mis wpływają na lepsze ukrwienie i transport płynów ustrojowych, a to sprzyja odbudowie tkanek i eliminacji toksyn. Dzięki dźwiękom mis dochodzi do szybkiego rozluźnienia określonych partii mięśni, lepszego ich ukrwienia, dlatego mięśnie są lepiej odżywione i rozgrzane i podczas rehabilitacji nie sprawiają tyle bólu.
Terapia dźwiękiem mis wykorzystywana jest również w psychoterapii, gdyż ułatwia synchronizację pracy mózgu w rytmach alfa i theta. Synchronizacja na poziomie alfa powoduje osiągnięcie stanu głębokiego relaksu, niwelowanie negatywnych wzorców myślenia, przyjęcia nowych doświadczeń, innego odczuwania i postrzegania własnego ciała. Natomiast synchronizacja niższych częstotliwości powoduje głębokie wyciszenie i aktywację sił samoleczenia organizmu. Masaż ten daje wiele możliwości oddziaływania na człowieka zdrowego i chorego.
Masaż i terapia dźwiękiem mis Tybetańskich wprowadza w stan głębokiego relaksu, uwalnia od stresu:
- odpręża i reguluje oddech
- zmniejsza napięcia i usuwa blokady
- likwiduje lub łagodzi ból
- aktywizuje siły samouzdrawiające organizmu.