Masaż jest prawdopodobnie jedną z najstarszych form terapii. Zaskakujące jest ile dobrego można zrobić „ tylko” lub „aż” dotykając ludzkie ciało.

Refleksologię można zaliczyć do terapii holistycznych, gdyż traktuje człowieka jako całość, a nie zbiór narządów i układów. Stan harmonii do którego dążymy możliwy jest do osiągnięcia tylko wtedy, gdy ciało, umysł i duch współpracują. Leczenie jednego narządu bez odniesienia do całości jest połowiczne, usuwa bowiem tylko objawy ale często nie dociera do przyczyny problemu.

Refleksoterapia jest metodą leczniczego masażu, w której poprzez uciskanie specjalnych punktów i stref odruchowych na stopach, dłoniach, twarzy i głowie pobudzamy organizm do samoleczenia. Tego rodzaju stymulacja bazuje na założeniach tradycyjnej medycyny chińskiej zgodnie z którą możemy prawidłowo funkcjonować dzięki przepływowi energii życiowej Chi. Energia ta podąża kanałami – meridianami , spowolnienie, czy zastój tego przepływu powoduje początek problemów zdrowotnych. Wg Inge Dougans twórczyni autorskiej metody refleksologii stóp, koncepcja kanałów energetycznych jest podstawą akupunktury i refleksologii, gdyż skupia się na odcinkach i punktach w przebiegu meridianów , które podlegają stymulacji.

Refleksologia twarzy i głowy wg metody Lone Sorensen jest masażem o działaniu relaksacyjnym i terapeutycznym, a przy okazji także kosmetycznym. Masujemy punkty/ strefy znajdujące się na twarzy, które przez układ nerwowy i kanały energetyczne [meridiany] korespondują z narządami całego organizmu. Dłonie refleksologa są w stanie odnaleźć na twarzy tzw. złogi podskórne informujące o zaburzeniach energetycznych w ciele człowieka.

Refleksologia twarzy pomaga w utrzymaniu lub ponownym odnalezieniu równowagi psychofizycznej, inaczej homeostazy. Można to osiągnąć, gdyż stymulacja uruchamia procesy detoksykacji i samoleczenia, poprawia krążenie krwi i limfy. Kolejną korzyścią takiego masażu jest wyciszenie emocji, ukojenie, a tak głęboki relaks umożliwia nowe spojrzenie na siebie i świat.

Praca na twarzy sprawia, że skóra dzięki lepszemu ukrwieniu jest lepiej dotleniona i odżywiona, automatycznie staje się więc bardziej elastyczna, zaróżowiona, znika opuchlizna, a zmarszczki stają się płytsze.

Refleksologia twarzy i głowy zalecana jest w:

 • stresie i wyczerpaniu psychofizycznym
 • bezsenności
 • problemach z koncentracją
 • uszkodzeniach mózgu i rdzenia kręgowego
 • chorobach nerwów twarzowych
 • chorobach terminalnych jako terapia łagodząca ból

Refleksologia stóp wg metody Inge Dougans również polega na stymulacji punktów i stref w celu aktywacji procesów oczyszczających i leczących tylko, że na stopach. Działanie to wykorzystuje zjawisko łuku odruchowego. Masaż refleksoryczny stóp działa terapeutycznie jeżeli skorzystamy z serii zabiegów. Choroby i ich skutki są procesem długotrwałym, ciężko więc byłoby usunąć je jednym masażem. Proces zdrowienia może być równie czasochłonny jak chorowania i powinien wiązać się z innymi zmianami w naszym stylu życia[ zmiana diety, aktywność fizyczna, porzucenie nałogów].

Działanie refleksologii :

 • relaksacyjne, uwalnia od napięć i stresów
 • usprawnia pracę układu nerwowego
 • pobudza układ krążenia
 • pozytywnie wpływa na układ hormonalny
 • ma działanie przeciwbólowe

Rodzaje Refleksologii które oferuje Państwu nasze Studio:

© Antrakt - Studio Masażu, Odnowy i Zdrowia.